E-mailing

Byli jsme na Shopcampu!

Byli jsme na Shopcampu

Komunitní Konference Shop Camp  byla i tento rok plná nadupaných přednášek a workshopu.Ve dvou přednáškových sálech se vystřídalo 15 řečníků a pro zájemce bylo připraveno 12 workshopů.

S potěšením se můžeme pochválit, že jednou z těchto přednášek nás provedl náš kolega Jakub Malý, který nám představil koncept reaktivace v e-mailingu a ukázal jak na to v praxi pomocí případové studie. O tom ale později!

Pojďme se nejdříve společně podívat na výběr z toho nejlepšího, co zaznělo na Shop Campu.

Adam Durčák, Růžový slon: Videa a recenze jako nástroj budování zákaznické zkušenosti

Sexshopy jsou samozřejmě specifická oblast, ale i když se ne všechno dá aplikovat na váš byznys, z přednášky plynulo hodně dobrých nápadů. Bylo evidentní, že strategie je skvěle namyšlená, nebojí se dělat věci jinak a určitě stojí za to se tímto přístupem inspirovat.

Dle Adama Durčáka, majitele a zakladatele e-shopu Růžový slon je základ úspěchu jeho e-shopu sestaven ze tří pilířů:

  • funkční technologické řešení
  • velmi málo slev
  • omezené množství nabízeného zboží.

Technické řešení bylo zajištěno vybudováním e-shopu na míru tak, aby odpovídal rostoucím požadavkům. Jako platforma, která splňovala všechny požadavky (připravena na růst a individuální požadavky, open-source a bez vendor locku) byla zvolená Shopsys Framework. Růžový slon byl v nové podobě spuštěn v půlce roku 2019.

Veliký důraz je přisuzován obsahu (obsahovému marketingu) hlavně skrze návody na použití a také na edukační a inspirativní videa, které se dělí na “slušná” a trochu “pikantnější” a jsou dostupné pouze registrovaným uživatelům. Neméně důležitá je práce na kvalitních a detailních popiscích u zboží včetně velkého množství fotografií nebo využití strukturovaných uživatelských recenzí.

Nastal taky přesun od čistě marketingového (prodejního) sdělení v e-mailingu, k inspirativnímu obsahu a článkům, které mají budovat dlouhodobý pozitivní vztah se zákazníky.

Všechny tyhle změny a kontinuální vylepšování dle Adama zajišťují neustálý stabilní růst zvyšování loajality zákazníků a popularity Růžového slona.

Jakub Straka – CS: Jak za pakatel zpropagovat e-shop ve videích influencerů na YouTube

Jakub Straka představil pojem “reverzní remarketing” na příkladu kampaně pro nový e-shop s designovými batohy Kroon, za který získali 2. místo v kategorii Content & influencer marketing v soutěži Internet Effectiveness Awards 2019. Při investici pod 100 tisíc korun přinesla kampaň klientovi během 3. měsíců čistý zisk 735 tisíc korun.

Na začátku byl prvotní problém, že klasický online marketing nefungoval, protože cílová skupina (mládež ve věku 9-20 let) značku neznala a neměla o ní zájem i když byla cena nastavena příznivě. Nechtěli to vzdát, bylo však nutné změnit strategii. Vybrali proto marketing skrze využití influencera na Youtube.

První test byl zaměřen na PPC kampaně. Vycházeli z dat od uživatelů, kteří už nakoupili aby získali přehled o tom kdo má o batohy zájem. Druhý krok byl výběr ošklivého banneru aby oslovili jenom lidi, kteří už značku znají a nepřitahovali pozornost těch, kteří kliknou ale zájem nebudou mít nebudou. Banner byl nasazen na Youtube. Následně zjistili, u kterých kanálů se reklama nejvíce zobrazovala. Základní premisa byla, že pokud hodně z těchto lidí, kteří již batoh zakoupili (a proklikli banner) sleduje určitého youtubera u kterého se reklama zobrazovala, pak se určitě najde více podobných followerů, kteří by o nákup měli zájem, protože jsou ze stejné “cílovky”.

Na základě toho bylo mezi asi desítkou nejrelevantnějších youtuberů vybráno pár, které oslovili s nabídkou spolupráce. Pro možnost spolupráce byly vyloučeny účty, které byly příliš velké tzn. příliš drahé a s předpokladem méně loajální základny a příliš malé, kde by to nedávalo smysl.

Při nabídce se osvědčilo jít cestou nabídnutí placeného proma daného videa – win-win pro obě strany. Důležité bylo vybrat tak, aby reklama nepůsobila cíleně a ideálně aby daný influencer měl značku rád a rád ji propagoval.

Jakub ve své přednášce ukázal, jak je podstatné dobře znát a zjistit, jak cílová skupina přemýšlí, chápat vlastní produkt a jeho pozici na trhu a vybrat co nejlepší kanál na propagaci, přičemž neutratit jmění ale zároveň dostat produkt mezi co nejvíce lidí. A to se, myslíme, fakt povedlo.

Jakub Malý- Typy reaktivačních kampaní v praxi

Pokud se pouštíme do reaktivační kampaně, měli bychom nejdříve definovat, jaký je náš cíl. Ideálně by to měla být kombinace touhy aktivovat neaktivní uživatelé, očistit databázi od nerelevantních kontaktů, a snížit tak náklady na rozesílku.

Obsah reaktivační kampaně musí dle Jakuba dávat smysl, je to totiž poslední šance oslovit před tuto skupinu před následném vyřazení z databáze kontaktů. Je nutno dbát na segmenty uživatelů, takže klidně využít AB testování i při reaktivaci. Je dobré nastavit odesílatele jako konkrétní osobu, zvolit poutavý předmět e-mailu (např. formou otázky), uvést slevu v číslech ne procentech, využít CTA (call to action) tlačítko, použít kinetické prvky jako odpočítávadlo nebo gif, komunikovat výhody oproti konkurenci ale také například recenze (z Heuréky).

Skvěle se také osvědčila metoda multichannel reaktivace, tzn. využití i jiných kanálů než e-mailu, ale například chatbota nebo instastories.

Nejlepší část byla představení konkrétních výsledků pomocí Case study, kterou Water Media dělala ve spolupráci s Trenýrkárnou.

Cílem bylo zreaktivovat téměř 77 000 kontaktů z databáze a donutit k akci- ideálně nákupu, ale i otevření emailu, prokliku na stránky. Celá kampaň probíhala tři měsíce a měla tři vlny.

Vyselektovaní byli uživatelé, kteří byli v databázi od roku 2014 a byli rozřazeni na neaktivní podsegmenty

  • bez nákupu za posledních 400 dní
  • neotevření e-mailů za posledních 400 dní
  • datum přihlášení > 90 dní

Ve výsledku kampaň dosáhla open rate ve výši 10,8 %, click rate 3,4 %, vrátilo se 2 431 e-mailů a odhlásilo se 575 uživatelů. Transakcí proběhlo 234. Neaktivních uživatelů bylo kolem 67 577 a mrtvých kontaktů 730. Na základě výsledků byli aktivní kontakty (aktivní s nákupem, aktivní bez nákupu a méně aktivní) v počtu 8 371 vráceny do běžné rozesílky.

Jednalo se tedy o velice úspěšnou kampaň- za 3 měsíce se podařilo reaktivovat více než 10 % tehdejší neaktivní databáze klienta.

Záznam konference

Související příspěvky